وکیل خوب چه کسی است؟

حتما خیلی از شما درگیر کارهای حقوقی شده اید و متوجه شدید که به تنهایی نمی توانید از عهده ی مسائل پیچیده حقوقی بربیایید و به یک شخص متخصص و با تجربه در این حوزه نیاز دارید تا در کار خود موفق شوید. اینجاست که سوالاتی برای شما مطرح می شود، وکیل خوب کیست؟ وکلای خوب چه ویژگی هایی دارند؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکلای پایه یک بهترند یا پایه دو؟ چه نوع وکلایی داریم؟ در این مقاله سعی کرده ایم به همه این سوالات پاسخ دهیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مامور می شود.

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مامور می شود.

وکیل خوب

انواع وکیل :

وکیل انواع مختلفی دارد که هر کدام در امور مربوط به خودشان مهارت دارند. همچنین شغل وکالت نیز مثل سایر صنف ها دارای دسته بندی ها و درجاتی است که در ادامه آن ها را برای شما مشخص می کنیم. 

وکلا قوه قضائیه

وکیل دادگستری یا قضایی

به وکلایی گفته می شود که پروانه وکالت داشته باشد و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه ها و سایر مراجع قضایی دارد. برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری شود باید در رشته حقوق تحصیل کرده و پس از آن با قبولی در آزمون وکالت از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

وکلای پایه یک دادگستری بهترین و مجرب ترین نوع وکلا از حیث تجربه و سلسله مراتب در بین انواع وکلا هستند وکیل پایه یک دادگستری برای اینکه بتواند به این درجه در حرفه ی خود برسد باید حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشد، در آزمون دشوار و طاقت فرسای وکالت شرکت کرده و از بین ده ها هزار نفر پذیرفته شده باشد. صلاحیت عمومی، اخلاقی و مذهبی بر اساس استعلامات مختلف تایید شده باشد دوره کارآموزی وکالت و تکالیف مختلف آن را که حدود 2 سال است سپری کرده باشد. دوره وکالت پایه 2 دادگستری را تمام نموده باشد فقط وکلای ماده 187 آزمون های متعدد تشریحی و مصاحبه های علمی موسوم به اختیار را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد.

وکلا پایه 2 دادگستری

وکیل پایه 2 دادگستری

وکلای پایه 2 دارای اختیارات محدود تری هستند وکیل پایه 2 صرفا حق شرکت در محاکمه کیفری را دارد که به جرم های تعزیری موستوجب حبس کمتر از 10 سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی رسیدگی میکند. همچنین اختیارات وکیل پایه 2 در محاکمه حقوقی نیز محدودتر است. وکلای پایه 2 صرفا میتواند در محاکمه حقوقی با خواسته کمتر از 500 میلیون ریال یا در پرونده هایی با درخواست غیرمالی به استثنای دعاوی مربوط به اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب پرونده قبول نموده و وکالت انجام دهد.

ویژگی های بهترین وکیل

1- امانتدار :

وکیل هم مثل پزشک محرم اسرار و ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با واقعیت ها و اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبرو شود که اخلاق حرفه ای ایجاب می نماید اسرار را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایط فاش نکند.

2- متخصص:

یکی از بهترین ویژگی های یک وکیل خوب را میتوان تخصص او دانست امروزه تمام کارها تخصصی تر شده و کیفیت خدمات قابل ارائه در تمام رشته های عملی به شکل قابل ملاحظه ای افزایش پیده کرده است. همواره میبینم که مردم در مواجه با بیماری و کسالت های جدی به دنبال پزشک متخصص یا فوق تخصص می گردند همین موضوع در مسائل دیگر هم قابل مشاهده است.

3- با تجربه :

چه بسیار وکلایی که به دلیل تجربیات متعدد در پروژه های حقوقی با یک موضوع خاص راه حل هایی برای مشکلات حقوقی شما می شناسند که وکلای دیگری از آن بی خبر هستند درست است که شناسایی تجربه یک وکیل با ابزارهای سنتی مشکل است، اما شما باید با مقایسه کردن و پرس و جو وکیل با تجربه در حوزه مورد بررسی را پیدا کنید.

4- صداقت و درستکاری :  

صداقت و راستگویی تاثیر به سزایی در پیشرفت و ارتقای شغلی دارد. صداقت در این حرفه نیز از مهمترین اصول کاریست یک وکیل صادق و درستکار فقط به فکر حق الوکلا خود نبوده و موکل خود را بی خودی درگیر پروسه های طولانی و وقت گیر نمی کند.

5- دارای روابط عمومی قوی:

وکلایی که دارای قدرت برقراری ارتباط سریع موثر با سایرین باشد احتمالا موفقیت بیشتری را در کار خود رقم می زند از سویی وکیل دارای ارتباطات قوی به شبکه ای از دوستان و همکاران خود دسترسی دارد که می تواند با مشورت و کسب نظر  تخصصی از آن ها از تجربیاتشان در پرونده های مشابه نیز استفاده کند. از سوی دیگر چنین شخصی توانایی بیشتری در برقراری ارتباط موثر و انتقال نظر و استدلال خود به قاضی و کارمندان قضایی دارد و احتمالا راحتر می توان حقیقت را به اثبات برساند.

با توجه به این ویژه گی ها می توانید بهترین وکلا را برای کارهای حقوقی خود انتخاب کنید.

معرفی وکیل خوب

مجموعه مشاوره حقوقی نیروانا در راستای رفع مشکلات حقوقی شما و حذف پروسه انتخاب بهترین وکلا، اقدام به گزینش وکلا با توجه به ویژگی های ذکر شده نموده است. در صورتی که نیاز به معرفی وکیل از جانب این مجموعه را دارید و همچنین دریافت مشاوره حقوقی تخصصی با شماره تماس 09190757297 تماس حاصل فرمایید.