همسایه آزاری

 یکی از رایج‌ترین مشکلات آپارتمان‌ها وجود همسایه ‌ای است که موجب سلب آسایش از سایر همسایگان می‌شود که در اصطلاح به آن همسایه آزاری میگویند. در این مقاله به بررسی مجازات جرم همسایه آزاری از دیدگاه قانونگذار می‌پردازیم.

انواع همسایه آزاری

مصادیقی از همسایه آزاری میتواند شامل موارد زیر باشد:
 • صدای نامتعارف مانند صدای بلند تلویزیون، ضبط، صدای اعضای خانواده در ساعات استراحت، صدای حیوان خانگی
 • تعمیرات دایمی خانه در ساعات غیر معمول که بعضا ممکن است موجب آسیب به خانه شما شود
 • دعوای مداوم اعضای خانواده
 • مراسم‌ها و مهمانی‌های بیش از حد
 • مصرف مواد مخدر
 • مشاغل غیر قانونی مثل فروش مواد مخدر که موجب تردد افراد ناباب در آپارتمان می‌شود
 • عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک ساختمان
 • مراجعه به مدیر ساختمان

زمانی‌که پس از اخطار کلامی همسایه خاطی اصلاح نشد، می‌توان به مدیر ساختمان مراجعه کرد و هم‌چنین با سایر همسایگان موضوع را مطرح کرد تا مدیر به نمایندگی از سایر همسایگان به وی انتقال انتقادات کند یا  اخطار دهد تا رفتار و اقدامات غلط خود را ادامه ندهد. 

اقدام قانونی با همسایه خاطی

زمانی‌که اقدامات و رفتارهای همسایه موجبات ناآرامی و آزار و اذیت شما را فراهم می‌آورد قابل پیگیری قانونی است.

پس از اینکه صحبت و تذکر تاثیری بر همسایه خاطی نداشت ابتدا شما می‌توانید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور وی گزارشی از افعال وی ارائه نمود.

اگر پس از تنظیم صورت‌جلسه توسط پلیس وی دست از افعال خود برنداشت، با داشتن صورت‌جلسه پلیس می‌توانید علیه وی طرح دعوا نمایید.

طرح شکایت بابت همسایه آزاری

طرح دعوای شکایت بابت همسایه آزاری به این شکل است که شما ابتدا به دفتر خدمات قضایی می‌روید و شکایتتان را ثبت می‌کنید. آن‌ها ابتدا به شواری حل اختلاف ارجاع می‌دهند. شورای حل اختلاف هم احتمالا قبل از اینکه ورود به دعوا کند، یک جلسه برای صلح و سازش می‌گذارد. ما به عنوان وکیل توصیه می‌کنیم که برای بار اول با توجه به اینکه کار به دادگاه کشیده شده و برای اینکه طرف مقابل محکومیت نگیرد و باعث ایجاد کینه در آن شخص نشود در همین جلسه صلح و سازش یک سری تعهدات از همسایه موردنظر گرفته شود. مثلا از او خواسته شود که بنویسد: من اقرار می‌کنم که این کارها را انجام داده‌ام (مواردمورد به مورد ذکر شود) ولی تعهد می‌دهم که دیگر چنین اشتباهی نکنم و اگر چنین خطایی کردم مجددا شما می‌توانید علیه من اقامه دعوی کنید.

مسلما این کار صلح و سازش باعث می‌شود که شورای حل اختلاف زودتر به نتیجه برسد و هم شما سریع‌تر به نتیجه برسد و پرونده از حالت کش‌دار شدن و اعصاب خرد‌کنی دور شود. معمولا تا اینجا مشکل برطرف می‌شود ولی اگر ادامه پیدا کرد شما مجدد می‌توانید این شکایت را دوباره باز کنید و آن را تا مرحله دادگاه و محکومیت ادامه دهید.

 

مراجع صالح به رسیدگی

 • دادسرا:

مراجعه به مراجع کیفری جهت شکایت از همسایه آزاری، نیازمند وجود جرم است. مثل توهین، دعوا کردن، داد و فریاد، مشاغلی که غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود. شما می‌توانید با تنظیم شکوائیه با عناوین “مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه” یا “هتک حرمت” به دادسرا مراجعه نمایید.

 • شورای حل اختلاف:

در شورای حل اختلاف در صورت وجود مشکلاتی هم‌چون صدای مستمر حیوانات خانگی، سر و صدای ناشی از تعمیرات و صدای غیرمتعارف موسیقی و تلویزیون، مراسم‌های متعدد، عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه‌های مشترک طرح دعوی نمایید.

نکته: استشهادیه و صورت‌جلسه تنظیمی از سوی پلیس ۱۱۰ می‌تواند ادله مناسبی برای تسهیل روند رسیدگی و اثبات سریع‌تر همسایه آزاری باشد.

 مستندات و مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت

اولین نکته مهم است که قبل از رجوع به مراجع قضایی برای شکایت از همسایه آزاری، باید یکسری مستندات و مدارک برای شکایتمان داشته باشیم که میتواند هر یک از مدارک زیر باشد:

 • فیلم یا یک فایل صوتی از شیوه آزار‌ رسانی
 • استشهاد محلی
 • با پلیس 110 تماس بگیریم و از از او بخواهیم این گزارش این آژار رسانی را بنویسد
 •  داشتن اقرارنامه و تعهدنامه (البته در صورتی که قبلا از همسایه خاطی گرفتیم)

مجازات همسایه آزاری

در صورت اثبات همسایه آزاری شخص خاطی به یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می‌شود که البته ممکن است تبدیل به جزای نقدی شود.

در صورت عدم رعایت و تکرار رفتارهای قبل توسط همسایه محکوم، شکایت مجدد باعث می‌شود وی علاوه‌ بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم شود.

همچنین اگر شرایط ماده ۶۱۸ تعزیرات هم باشد یعنی با حرکات غیر متعارف و هیاهو و جنجال نظیر پارتی‌های شبانه، سر و صداهای نامتعارف و ممتد آسایش عموم را سلب نماید به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 جهت برخورداری از مشاوره حقوقی تلفنی راهنمای مشاوره زیر را مطالعه فرمایید.

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *