جرایم رایانه ای

جرایم رایانه ای

در کشور ما تعاریفی که در پیش‌نویس جرایم رایانه‌ای آمده که این  جرایم را به جرایمی از قبیل کلاهبرداری کامپیوتری، جعل کامپیوتری، جاسوسی کامپیوتری، سابوتاژ کامپیوتری (تغییر، محو، متوقف سازی و شنود در خطوط ارتباطی و…) تخریب کامپیوتری، دستیابی غیرمجاز، شنود غیرقانونی و… تقسیم کرده و مجازات‌هایی برای برخورد با این جرایم در نظر گرفته شده است.

اما در بررسی کلی جرایم مربوط به رایانه با دو تعریف از جرم رایانه‌ای رو به رو هستیم:

 1. جرمی که در فضای مجازی (cyber) رخ می‌دهد، جرم رایانه‌ای است و بر اساس این دیدگاه، اگر رایانه ابزار و وسیله ارتکاب جرم باشد، آن جرم را نمی‌توان در زمره جرایم رایانه‌ای قلمداد کرد.
 2.  در تعریف دوم هر فعل یا ترک فعلی که «در» یا «از طریق» یا «به کمک سیستم‌های رایانه‌ای» رخ می‌دهد جرم رایانه‌ای قلمداد می‌شود. از این دیدگاه جرایم به سه دسته تقسیم می‌شوند:
 •  رایانه موضوع جرم: در این دسته از جرایم رایانه و تجهیزات رایانه‌ای، موضوع جرایم سنتی (کلاسیک) مثل سرقت، تخریب تجهیزات و … هستند.
 •  رایانه واسطه جرم: رایانه وسیله و ابزار ارتکاب جرم است و از آن برای جعل مدرک، گواهینامه و… استفاده می‌شود.
 •  جرایم محض رایانه‌ای: دسته سوم، جرایم محض، جرایمی مانند هک یا ویروسی کردن که صرفاً در فضای مجازی (cyber ) اتفاق می‌افتد.

مصادیق جرایم رایانه ای

بنا بر قوانین کشور مواردی چون تحقیر و توهین به جنس زن، انتشار غیرمجاز اسناد، دستورها و مسایل محرمانه، افترا به مقامات، نهادها و سازمان های حکومتی، انتشار فیلترشکن، طرح مسائل نژادی و قومی، عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت ارشاد، تبلیغ و ترویج مصرف سیگار، ترویج اسراف و تبذیر، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌یی از مصادیق جرایم رایانه‌ای است

مصادیق مختلفی برای محتواهای مجرمانه در فضای مجازی تعریف شده که طبق قانون مصادیق جرایم رایانه ای می توان در موارد زیر دانست ، هر چند محدود به این موارد نیست و انواع جرم رایانه ای دیگری را هم می توان به آن افزود که در قانون نیامده اند :

 1. دسترسی غیر مجاز به داده یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
 2.  شنود غیر مجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج مغناطیسی یا نوری
 3. جاسوسی یارانه ای
 4. جعل رایانه ای
 5. تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
 6.  سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه
 7. جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
 8. هتک حیثیت و نشر اکاذیب
 9. تولید ، انتشار یا در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی
 10. فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری
 11.  انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز ، شنود غیرمجاز ، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *