تشکیل و موضوع بیمه مرکزی ایران

 سابقه فعاليت بيمه در ایران به صورت غير رسمي بيش از يك قرن است .نخستين بار در سال ۱۲۸۹ خورشيدي دو شركت بيمه خارجي به تاسيس نمايندگي در ايران اقدام كردند .اولين قانوني كه در ايران درخصوص شركت هاي بيمه به تصويب رسيد قانون مربوط به ثبت شركت ها مصوب دوم آذر ۱۳۱۰ است كه در ماده ۸ آن شركت هاي بيمه اعم از ايراني و خارجي را تابع نظام نامه اي دانست كه از طرف وزارت عدليه تنظيم مي شود .
تاسيس شركت سهامي بيمه ايران در ۱۵ آبان ۱۳۱۴ وتصويب قانون بيمه در هفتم ارديبهشت ۱۳۱۶ را بايد نقطه آغاز تحولات بازار بيمه كشور دانست . با تصويب اين قانون حدود ۱۰ شركت بيمه خارجي شعب و نمايندگي هاي خود در ايران را ثبت كردند . درسال ۱۳۲۹ نخستين شركت بيمه خصوصي ايراني به نام “بيمه شرق ” تاسيس شد و پس از آن در دهه هاي بعد تعداد ديگري از شركت هاي بيمه خصوصي ايراني و يا با سرمايه گذاري مشترك ايراني و خارجي در ايران آغاز به فعاليت كردند.
نظارت و بيمه گري توامان شركت سهامي بيمه ايران در بازار بيمه موجب شد كه سياست گذاران به دنبال تفكيك تصدي از سياست گذاري و نظارت در بازار بيمه باشند و با تاسيس بيمه مركزي تحولات صنعت بيمه شتاب بيشتري گرفت .
قانون تأسيس بيمه مركزى ايران و بيمه‌گرى در ۳۰ خرداد ۱۳۵۰ در ۷۷ ماده به تصويب رسيد و نحوه فعاليت و عمليات بيمه را در مورد شركت‌هاى داخلى و خارجى ترسيم نمود .

هدف تشکیل بیمه مرکزی ایران:

طبق ماده 1 قانون تأسيس بيمه مركزى ايران و بيمه‌گرى اعلام كرده است كه به‌منظور تنظيم و تعميم و هدايت امر بيمه در ايران و حمايت بيمه‌گذاران و بيمه‌شدگان و صاحبان حقوق آنها و همچنين به‌منظور اعمال نظارت بر اين فعاليت، مؤسسه‌اى به نام بيمه مركزى طبق مقررات این قانون به صورت شرکت سهامی تأسیس و با اهداف زير تأسيس مى‌گردد:

  • تنظيم بازار بيمه كشور و هدايت آن از طريق تصويب آيين­ نامه ­ها و مقررات
  • توسعه و تعميم بيمه­ هاي بازرگاني
  • اعطاي مجوز تأسيس شركت ­ها و شبكه كارگزاري و نظارت بر فعاليت شركت­هاي بيمه­ اي به نمايندگي از دولت در بازار
  • انجام امور اتكايي اجباري براي مؤسسات بيمه­ اي
  • قبولي و واگذاري بيمه­ هاي اتكايي با مؤسسات داخلي و خارجي

 تامین سرمایه و سهامدار بیمه مرکزی ایران 

همچنین طبق ماده 2 قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، سرمایه بیمه مرکزی ایران پانصد میلیون ریال است که به پنجاه سهم ده میلیون ریالی بانام تقسیم می‌شود و تمامی آن متعلق به دولت و غیر‌قابل انتقال است و افزایش آن با تصویب مجمع عمومی امکان‌پذیر است. مبلغ مزبور از محل اندوخته‌های شرکت سهامی بیمه ایران تأمین خواهد شد.

مرکز و نمایندگی بیمه مرکزی ایران

 بنابر ماده 3 قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، مرکز اصلی بیمه مرکزی ایران تهران است و بیمه مرکزی ایران می‌تواند در هر جا که لازم بداند به شرکت سهامی بیمه ایران نمایندگی بدهد.

بیمه مرکزی تابع قوانین و مقررات عمومی است؟

بیمه مرکزی تابع قانون تأسيس بيمه مركزى ايران و بيمه‌گرىماده 4 قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری بیان می کند که بیمه مرکزی ایران در صورتی تابع قوانین و مقررات عمومی مربوط به دولت و دستگاههایی که با سرمایه دولت تشکیل شده‌اند می‌باشد  که در‌ قانون مربوطه صراحتاً از بیمه مرکزی ایران نام برده شده باشد.

و در صورت سکوت قانون، بیمه مرکزی ایران تابع قانون‌تجارت است

فهرست مطالب

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *