اجرت المثل ایام زوجیت

 

یکی از حقوقی که زن میتواند هنگام درخواست طلاق مطالبه کند، اجرت المثل ایام زوجیت است.اجرت المثل ایام زوجیت حقی است که برای انجام کارهایی که توسط زوجه در منزل انجام می‌شود در نظر گرفته شده است. وقتی مرد در ایام زناشویی از نیروی کار زن بهره مند می­شود درواقع از نوعی مال استفاده می­کند در نتیجه زن مستحق دریافت اجرت المثل می­شود. در صورت مطالبه زوجه و عدم تصالح قبلی زوجین و عدم وجود شرط مالی، او می تواند دعوای حقوقی اجرت المثل ایام زوجیت را طرح کند.

موارد موثر در میزان اجرت المثل ایام زوجیت

  • جایگاه اجتماعي، ، شغل پدر، محل زندگي در زمان مجردي و تحصيلات در زمان تجرد و بعد از ازدواج نیز در افزايش ميزان اجرت المثل تاثير قابل توجهي دارد.
  •  بانوانی که فقط خانه دار هستند در زمان کارشناسي اجرت المثل رقم هاي بهتري دريافت مي کنند.
  • تعداد فرزندان نيز از موارد موثر در کارشناسي اجرت المثل است.
  • اگر مادري فرزند خود را از شير خود تغذيه کرده باشد نيز مشمول دريافت اجرت المثل بيشتري است.
  • اين که زني هنگام ازدواج، فرزند يا فرزندان قبلي همسرش از زن سابقش را نيز بزرگ کند، باز هم سبب افزايش ميزان اجرت المثل زن مي شود.
  • ممکن است مردي بخشي از ايام زندگي خود را در ماموريت کاري خارج از کشور يا مثلا زندان گذرانده باشد. اين مساله نيز در کاهش يا افزايش اجرت المثل موثر است.

*معمولا براي ايام عقد و زماني که زن در خانه پدرش است و با همسرش دچار مشکل مي شود اجرت المثلي تعلق نمي گيرد.

شرایط تعلق اجرت‌المثل 

طبق تبصره ماده336 قانون مدنی هم شرایط زیر را بیان کرده است که در صورت تحقق همه آنها زن می تواند از شوهر خود مطالبه اجرت المثل کند.

  • کارشرعا به عهده زن نبوده باشد.
  • عرفا برای آن کار اجرت المثل باشد.
  • کارها به دستور زوج انجام شده باشد .
  • زن با عدم قصد تبرع آن کارها را انجام داده باشد:

زوجه نباید قصد تبرع داشته باشد؛ چرا که اگر در انجام کارهای خانه‌داری از ابتدا قصد و نیت تبرع و به اصطلاح رایگان داشته باشد، نمی‌تواند اجرت‌المثل ایام زوجیت را بگیرد.

همچنین باید توجه داشت که اجرت‌المثل در طول شرط مالی ضمن عقد در مورد کارهای زوجه در امر خانه‌داری و نیز در طول اجرت‌المسمی است. یعنی اگر زوجه در امور خانه‌داری، شرط ضمن عقد داشته باشد، نوبت به اجرت‌المثل نمی‌رسد.

درخواست طلاق نباید از سوی زن باشد و لازم است که شوهر قصد طلاق داشته باشد. البته اگر تقاضای طلاق که از سوی زوج شده است، ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار زوجه باشد، در این صورت نیز اجرت‌المثل به او تعلق نمی‌گیرد. چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا بر عهده وی نبوده، به دستور زوج و با نداشتن قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام‌گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌کند.

زمان درخواست اجرت المثل ایام زوجیت

طبق ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب 1392  این موضوع فقط به زمان طلاق است و دادخواست جداگانه ای را هم نمی خواهد یعنی دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد ومندرجات سند ازدواج ،تکلیف…اجرت المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده(336)قانون مدنی را تعیین می کند.بنابراین دیگر لازم نیست در خواست جداگانه ای برای مطالبه اجرت المثل داده شود زن زمانی که با در خواست طلاق مواجه می شود، می تواند در دفاع از خود بگوید به دلایلی موافق با این طلاق هستم یا نیستم که این مبحث دیگری است اما همین جا در پرونده طلاق می تواند بگوید من اجرت المثل ایام زوجیت خودم را هم می خواهم.

مدارک و منضمات مورد نیاز برای طرح دعوی اجرت المثل ایام زوجیت

– تصوير مصدق شناسنامه زوجین( اختياري)

– تصوير مصدق سند ازدواج (اجباری)

– تصوير مصدق سند طلاق (اجباری)

– به همراه داشتن كارت ملي جهت احراز هويت و كارت عابر بانك جهت پرداخت هزينه ي دادرسي الزامي است.

*در صورت عدم وجود مدارك اختياري فوق مي توانيد يكي از دلایل ذيل را ارائه نماييد:

– استماع شهادت شهود و مطلعين

– جلب نظر کارشناس

– درخواست استعلام

– شماره پرونده استنادي

– تحقیقات محلی

– ساير دلايل و مستندات